Základní výcvik pilota ultralehkých letadel

 

ULLa

Rozsah osnovy odpovídá požadavkům LAA ČR dle osnovy UL-3. Během výcviku absolvuje pilotní žák teoretickou přípravu v rozsahu 45-ti hodin, z toho minimálně 21 hodin před zahájením praktického výcviku v létání. Výuka probíhá formou zimního školení a následného samostudia s konzultacemi. Školení teorie je v našem aeroklubu bezplatné.

Než zahájíte vlastní výcvik je třeba kapka papírování a zařizování. Předně musíte absolvovat zdravotní prohlídku u leteckého lékaře, který Vám vystaví osvědčení o zdravotní způsobilosti. Dále je vhodné získat členství v Letecké amatérské asociaci České republiky a jejich svazech, což má pro Vaše létání jisté výhody (mapa a databáze letišť, úrazové pojištění pro ULLa a související činnost…).

Pokud jste splnili všechny formality, můžete začít s praktickým výcvikem. Před každou úlohou v posloupnosti dle osnovy instruktor žáka teoreticky připraví na letové cvičení v průběhu pozemní přípravy(není zahrnuto do 45-ti hodin základní teorie). Na závěr letového dne vyhodnotí instruktor se žákem výsledky v poletovém rozboru. Žák eviduje své doby letů a hodnocení v listu frekventanta. Jestliže se pilotnímu žákovi během uvedeného rozsahu nepodaří osvojit si některé požadované dovednosti, instruktor navrhne absolvování dodatečných letů v daném cvičení. Tyto lety jsou nad rámec osnovy UL-3 a nejsou zahrnuty v základní ceně.

V aeroklubu Chrudim je výcvik prováděn na ULL Samba XXL.

Cena za jednu letovou hodinu včetně instruktora je 1740 Kč vč DPH pro člena AK Chrudim (cena pro rok 2018). Pro nečleny jsou ceny výcviku vyšší. Minimální nálet podle osnov LAA je 20hodin.

Osnova základního výcviku pilota ULLa – předpis UL3.

Kurz vybírání vývrtek – pro držitele kvalifikace ULLa, kteří chtějí zlepšit své schopnosti při rozeznání, pádu a vybírání letounu z vývrtky. Kurz probíhá s kvalifikovaným instruktorem a certifikovaným letadlem
a) levnější varianta, kluzák L-13/Ka-7
b) nebo letoun Z-142/43
+ 2h teorie.

Váháte s rozhodnutím ? Přijďte si vyzkoušet předváděcí let. Téměř každý víkend jsme na letišti, stačí si domluvit návštěvu.

Kontakty – výcvik ULLa

Ivan Kohoutek (předseda ULL odboru)
mobil: 777 744 657

Ing. Franťišek Mottl (vedoucí letového provozu, vedoucí motorového odboru)
mobil: 728 365 766, e-mail: fmottl(zavináč)letistechrudim.cz