Obecné informace – provozujeme vyhlídkové lety balónem

Balónové létání má v Aeroklubu Chrudim dlouholetou tradici. První vzlet se uskutečnil v roce 1991 a od té doby přinášíme pasažérům krásné a nezapomenutelné zážitky. Naši piloti mají značné zkušenosti nejen v létání s balóny, ale i s motorovými letadly a kluzáky. Při realizaci vyhlídkových letů se specializujeme na Chrudimsko, Pardubicko a Hlinecko.

Otázky & odpovědi

 

Kdy se létá?

Balónové létání nejvíce ovlivňuje počasí. Hlavní balonářská sezóna začíná v květnu a končí v říjnu. Může se létat i zimě. Létá se v ranních a podvečerních hodinách, kdy jsou meteorologické podmínky pro balónový let nejlepší.

 

Jak dlouho trvá let?

Doba letu závisí hlavně na povětrnostních podmínkách, podmínkách pro přistání a v neposlední řadě i zatížení a spotřebě paliva.

 

Kudy se poletí?

Trasu letu určuje směr větru. Kam fouká, tam poletíme. Místo přistání tedy nelze s jistotou určit.

 

Nebude mi při letu zima?

V balonovém koši zima není, protože teplo od hořáků je dostatečné. Je dobré se inspirovat oblečením pilota.

 

Jaké mám volit oblečení?

Vhodné je sportovní oblečení i obuv. Je třeba počítat s tím, že si můžete oblečení ušpinit zejména při přistání na poli nebo louce.

 

Je let balónem bezpečný?

Ano, balónové létání patří mezi nejbezpečnější způsob létání. Balón, jako ostatně každé letadlo, prochází systémem pravidelných servisních prohlídek v autorizovaných  servisních organizacích, které zajišťují bezchybný technický stav. Dále je bezpečnost letu ovlivněna zkušeností pilota, který je zcela zodpovědný za průběh letu a zdraví posádky koše. Pilot musí zvládnout nejen techniku pilotáže, ale zejména správné vyhodnocení meteorologických podmínek.

 

Jaká bude rychlost letu?

Jak rychle poletíme, to závisí na rychlosti větru, který balón unáší. Za hodinu letu obvykle urazíme 5 – 12 km.

 

Jak se dostanu zpět ke svému automobilu?

Přepravu pasažérů z místa přistání zpět na místo vzletu zajišťujeme my, takže není třeba shánět a zajišťovat žádný odvoz. Vaši rodinní příslušníci nebo známí mohou jet za balónem, jako naše doprovodné vozidlo. Tak se jim může podařit uvidět i Vaše přistání.

 

Jaký je průběh letu balonem?

Pilot s posádkou doprovodného vozidla se s Vámi setkají na letišti v Chrudimi areál Aeroklubu ČR Chrudim, Sečská 25. Proběhne krátká předletová příprava, poučení pasažérů i doprovodu a přesuneme se na místo startu. Tam společně sestavíme komplet balonu, nafoukneme a následně společně s vámi odstartujeme a poletíme tam, kam nás vítr povane.