Podpora L13 Blaník od Pardubického kraje

,,Legenda jménem Blaník” – tak mnozí přezdívají doteď nepřekonanému školnímu větroni, určenému především pro základní výcvik pilotů kluzáků. Ani v Chrudimi tomu nebylo do roku 2012 jinak.

 

 

Kluzák, který pomohl k výcviku mnoha adeptů je k vidění na obloze od roku 1956, téměř ve všech aeroklubech po střední Evropě. V Chrudimi se na něm začali cvičit piloti už v roce 1961. Blaník v této době létal jak základní, a pokračovací výcvik, tak i základy akrobacie. V našem aeroklubu jsme ve flotile měli od r. 2006 zařazeny 3 tyto skvělé stroje, ale po několika letech byly v roce 2010 na základě diskutabilního rozhodnutí Evropské agentury pro bezpečnost letectví EASA kluzáky typu L-13 uzemněny a strávily několik let zaprášené v rohu hangáru.

Chrudimský aeroklub, jakožto nezisková organizace si nemohl dovolit nákladnou přestavbu v řádech několika set tisíc korun za jeden kus, která by umožnila Blaníkům se znovu podívat do vzduchu. V roce 2016 získala typový certifikát firma Blaník Aircrafts s.r.o. a začala nabízet cenově výhodnější návrat Blaníka na české nebe s možností vykoupení neletuschopných strojů.

 

V roce 2017 se díky dotaci Pardubického kraje dostal chrudimský L-13 Blaník imatrikulace OK-5710 znovu do vzduchu. Pardubický kraj poskytl dotaci v hodnotě 100 000Kč na ,,Znovuzrození legendy jménem Blaník”. Díky Pardubickému kraji může být v Chrudimi opět poskytován výcvik na tomto skvělém kluzáku.